Sčítání lidu 2011

Napsal: administrator
25.01.2011

Sčítání lidu, domů a bytů 2011Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Přináší velké množství cenných údajů, které nelze jiným způsobem efektivně zjistit. Následující sčítání je připravováno na březen 2011 – rozhodným okamžikem bude půlnoc z 25. na 26. března 2011.

Důležitou součástí přípravy na Sčítání lidu, domů a bytů 2011 bylo zkušební sčítání, které proběhlo v dubnu 2010.

Přípravu, organizaci, samotné provedení sčítání, zpracování a zpřístupnění jeho výsledků zajišťuje na základě zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011, Český statistický úřad. Smluvním partnerem pro provedení terénních prací při sčítání je Česká pošta, s. p.


Distribuce sčítacích formulářů

Sčítací komisař navštíví Vaši domácnost a předá Vám sčítací formuláře. Požádá Vás o potvrzení jejich převzetí podpisem. Zároveň Vám předá vysvětlivky k vyplnění formulářů a poskytne další potřebné informace. Sčítací komisař bude nosit viditelně umístěný průkaz, kterým se na požádání prokáže. Do vašeho bytu nevstoupí, pokud ho sami nevyzvete.

Kdo je sčítacím komisařem v místě mého bydliště? Zde najdete v průběhu sčítání odkaz na seznam sčítacích komisařů.

Formuláře, které nemohly být domácnosti doručeny ani při opakované návštěvě sčítacího komisaře, budou k dispozici na poště, jejíž adresa a provozní doba jsou uvedeny na letáčku, vhozeném sčítacím komisařem do Vaší schránky.

Vyplnění formulářů

Než začnete formuláře vyplňovat, pečlivě si prosím přečtěte vysvětlivky. K vyplnění použijte nejlépe černou kuličkovou tužku. Formuláře prosím nepřekládejte.


Prohlédněte si vzory sčítacích formulářů:


Sčítací formuláře můžete vyplnit i elektronicky.

Některé údaje dostupné z administrativních registrů a evidencí budou ve formulářích předvyplněny. Příslušná osoba pak pouze ověří správnost údajů, případně je opraví. Tato inovace by měla vést ke snížení administrativní zátěže respondentů. V žádném případě však nebudou předvyplněny osobní údaje.

Sběr vyplněných formulářů

Vyplněné formuláře můžete odevzdat následujícími způsoby:

  • předáte je sčítacímu komisaři při jeho druhé návštěvě jako volné listy nebo v zalepené obálce, kterou Vám komisař na požádání vydá
  • zašlete je bezplatně ČSÚ poštou v obálce s předtištěnou adresou P.O. Boxu
  • nebo je vyplníte elektronicky
  • osobně odevzdáte na poště

Koho se sčítání týká

Účast obyvatel na Sčítání lidu, domů a bytů 2011 je dána  zákonem č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 a týká se všech osob, které se v rozhodný okamžik nacházejí na území České republiky nebo mají na území České republiky trvalý nebo povolený přechodný pobyt.

Kdo sčítání provádí

Přípravu, organizaci, samotné provedení sčítání, zpracování a zpřístupnění jeho výsledků zajišťuje na základě zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011, Český statistický úřad.

Smluvním partnerem pro provedení terénních prací při sčítání je Česká pošta, s. p.

Společně se sčítacími komisaři České pošty budou sčítání provádět i komisaři Českého statistického úřadu, zejména sčítání v hromadných ubytovacích zařízeních, a některá ministerstva – ministerstvo vnitra (např. osoby v azylových zařízeních), obrany (např. vojáci na území České republiky a v zahraničí), zahraničních věcí (pracovníci na našich velvyslanectvích v zahraničí) a spravedlnosti (osoby ve vězeňských zařízeních a ve vazbě).


Ve sčítacích formulářích se již nezjišťuje vybavenost domácností spotřebiči, osobním automobilem, chatou apod. Jediná otázka pro Sčítání lidu, domů a bytů, týkající se tohoto tématu, je vybavenost domácnosti osobním počítačem a přístupem na internet, ta je však opodstatněná vzhledem k překotnému vývoji v této oblasti a vzhledem k možnostem, které využití internetu dává občanům, např. v komunikaci s úřady. Nezjišťuje se přitom vlastnictví počítače konkrétní osobou ani počet počítačů v domácnosti.

Jedním z inovačních prvků sčítání v roce 2011 je využití dostupných administrativních zdrojů dat k předvyplnění sčítacích formulářů. Příslušná osoba pak pouze ověří správnost údajů, případně je opraví a na formulářích vyplní ty údaje, které nejsou předvyplněny. Tato inovace by měla vést ke snížení administrativní zátěže respondentů.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Jelikož se nám zdá sčítání zbytečné, nebo alespoň složité, položili jsme Českému statistickému úřadu několik otázek, které uvádíme níže. Pokud nám na ně bude odpovězeno, zveřejníme i odpovědi.


Otázka č.1: Co hrozí tomu, kdo se odmítne sčítání účastnit a neposkytne žádné údaje nebo poskytne nesprávné ( nepravdivé, nekompletní ) údaje ?


Odpověď na otázku č.1: Zatím nezodpovězena


Otázka č.2: K čemu bude toto sčítání, pokud všichni neposkytnou údaje nebo poskytnou nesprávné ( nepravdivé, nekompletní ), čímž toto sčítání nebude odpovídat skutečnosti ?


Odpověď na otázku č.2: Zatím nezodpovězena


Otázka č.3: Jak a kdo bude kontrolovat jestli jsou poskytnuté údaje pravdivé, když se podle vás tyto informace nikde jinde nenachází ?


Odpověď na otázku č.3: Zatím nezodpovězena


Otázka č. 4: Nemyslíte si, že je toto sčítání zbytečně složité, a že by se dalo udělat mnohem jednodušeji a levněji ? ( příklad: připadá mi to, že místo toho, aby jste se šli zeptat do supermarketu, kolik prodali např. mléka, tak radši budete chodit po jednotlivých bytech a ptát se, jestli si koupili mléko nebo ne ).


Odpověď na otázku č.4: Zatím nezodpovězena


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Návod k vyplnění elektronického formulářePřipravte si papírové sčítací formuláře a vysvětlivky, které jste převzali od sčítacího komisaře. Sčítacímu komisaři oznamte, že budete formuláře vyplňovat elektronicky a nemusí se k Vám tedy pro vyplněné papírové formuláře vracet.
Před vlastním vyplňováním formulářů si ze stránek výrobce bezplatně stáhněte software Adobe Reader, verze 9.0 a vyšší.
Pro stažení a odeslání formuláře je nezbytné připojení Vašeho počítače k internetu.
Po půlnoci z 25. na 26. března 2011 bude na adrese www.scitani.cz pod ikonku „Chci vyplnit on-line“ zpřístupněn informační systém, kde budete moci vyplnit příslušné formuláře.
Po zadání vstupních kódů, které opíšete z papírového formuláře, si stáhněte soubor obsahující příslušný formulář, který je velmi podobný tištěnému. Pokud byl Váš tištěný formulář částečně předvyplněný, bude předvyplněný i elektronický formulář. Pokud obdržíte formulář mimo své trvalé bydliště, budou identifikační údaje vyplněné na tištěném formuláři ručně - tyto údaje, prosím, opište do elektronického formuláře.
Pro zajištění maximální bezpečnosti a ochrany Vašich údajů nebude možné formuláře během vyplňování žádným způsobem ukládat.
Před odesláním elektronického formuláře proběhnou kontroly základních vazeb mezi jednotlivými otázkami formuláře - kontrola Vás upozorní na nevyplněná nebo chybně vyplněná pole. Po kontrole a opravě případných chyb formulář odešlete a vyčkejte na potvrzovací zprávu o úspěšném odeslání.

Poslední úprava: 24.03.2011

0 Komentáře

Zde nejsou žádné komentáře. Přidejte komentář jako první!

Přidat komentář
Email nebude zveřejněn

Informujte mě e-mailem při odpovědi na můj komentář
Přečíst Přečíst

Přihlášení

Nemáte účet? Registrujte se

Kdo je online

Přítomni: 2 hostů

Poslední komentář

Zde nejsou žádné komentáře.

Poslední inzerátyYouTube Plus

Fota města

     

Náhodný obrázek

85.jpg
100_9868.JPG

Anketa

Mělo by město koupit panelový dům na sídlišti Hory ( bývalý internát ) ?

Výsledky
Mělo by mít Oloví Městskou policii ?

Výsledky

Statistiky

Jazyky: 7
Uživatelé: 19
Novinky: 40
Odkaz: 2
Návštěvníci: 13635833

Kontakty

RSS

RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML

Reklama

wedos

Aktuální počasíWeather in Praga

The weather now
Clear Clear
Temperature: 15 °C
Středa, 17 říj
Partly sunny Partly sunny
Temperature: 6 to 18 °C
Čtvrtek, 18 říj
Partly sunny Partly sunny
Temperature: 7 to 18 °C
Pátek, 19 říj
Mostly cloudy Mostly cloudy
Temperature: 5 to 16 °C

Předpověď počasí

[CNW:Counter]
Nahoře