Řidičské průkazy

Napsal: administrator
14.12.2010

Problém s řidičskými průkazy, jejich platností a chování státu vůči občanůmMáme tu konec roku a aktuálním tématem zůstávají řidičské průkazy. Tento článek jsem se nerozhodl napsat jen kvůli samotným řidičským průkazům, ale na tomto problému je dobře vidět chování současné vlády ČR a možná politiků obecně, kterým slovo sloužit nic moc neříká, za to slovo vládnout je jim velice blízké.


Podívejme se tedy podrobněji, o jaký problém se jedná a kdo za něj vlastně může. Podle zákona č. 361/2000 Sb ( zákon o provozu na pozemních komunikacích ) se uvádí:


Řídit motorové vozidlo může pouze

a) osoba, která je držitelem příslušného řidičského oprávnění podle § 81, nebo

b) žadatel o řidičské oprávnění, který se pod dohledem učitele autoškoly 4) podrobuje výcviku v řízení motorového vozidla nebo skládá zkoušku z řízení motorového vozidla, nebo

c) osoba, která se pod dohledem učitele autoškoly 4) připravuje k přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel nebo skládá zkoušku v rámci tohoto přezkoušení 4a).


K tomu jen doplňuji, že řidičské oprávnění a řidičský průkaz jsou dvě odlišné věci. Jak tedy vidíte, tak pokud budete řídit motorové vozidlo bez platného řidičského průkazu ( navíc neplatného z administračního důvodu ) neporušujete tím zákon, respektive stále můžete řídit motorové vozidlo.


Potom máme ještě § 6 stejného zákona, který mimo jiné říká:


(8) Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe a) řidičský průkaz, b) osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu.


Zde vidíte, že zákon nerozlišuje, jestli je řidičský průkaz platný či neplatný, opět neporušujete žádný zákon a také vám za to nemůže dát nikdo pokutu.


A co nám říká §134 o výměně řidičských průkazů ?:


Řidičské průkazy vydané a) od 1. července 1964 do 31. prosince 1993 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2007, b) od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2010


Podle tohoto paragrafu je držitel řidičského průkazu povinnen vyměnit řidičský průkaz do 31.12. 2010, což znamená, že ho může přijít vyměnit 31.12. 2010. To, že obec, město, stát nejsou schopni vydat nový řidičský průkaz včas, není problém držitele řidičského průkazu, ale jednotlivých státních institucí ( už jen z podstaty slova vyměnit by mělo znamenat, že když si občan přijde na úřad vyměnit řidičský průkaz, tak si ho vymění a nebude čekat měsíc na nový ).


Z toho plyne, že není nejmenší důvod, aby politici strašili občany pokutami ale měli by se nad sebou zamyslet, protože by v důsledku mohl občan ( držitel řidičského průkazu ) žalovat stát, pro znemožnění využívání svého řidičského oprávnění díky neschopnosti včasného vydání řidičského průkazu, který mu má být dle zákona vyměněn, ne vystavován po dobu několika dní.


To by bylo zhruba vše, co se týká právního náhledu na problém se zákonem o rušení platnosti řidičských průkazů. Podívejme se teď na stejný problém tak říkajíc "lidsky" a jestli a jak nám stát za naše peníze slouží či vládne...


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


...jak je z výše uvedeného patrné, za zmatky, které vznikají v souvislosti s řidičskými průkazy mají hlavní zodpovědnost poslanci, vláda, stát...prostě politici. Je pravda, že se vláda snažila jakousi kampaní a některými dalšími kroky ( prodlužování pracovní doby, umožnění výměny v supermarketech apod. ) tento problém řešit, i když z peněz všech daňových poplatníku. Občané, kterých se výměny řidičských průkazů týkají, se také v mnoha případech přičinili o řešení tím, že si je přišli vyměnit dříve, než jim ukládá zákon. To je vše pravda, ale podle statistiky bylo od začátku jasné, že se sice podaří počet žadatelů rozptýlit, ale ne zcela.


Vláda mohla udělat mnohem více, např. tlačit na policii, aby řešila tuto záležitost neodebíráním řidičských průkazů, mohla vydávat na úřadech prodloužení řidičských průkazů, respektive nějaké potvrzení, které by opravňovalo řízení po dobu vydávání nového řidičského průkazu ( podobně jako u ztráty, poškození či odcizení ). Dále mohla udělat změnu zákona, tak aby dostála závazku výměny všech řidičských průkazů do konce roku apod.


Místo toho se vláda snaží potrestat občany za to, že dodrží dnes platný zákon a za to, že stát není schopný tomuto zákonu dostát administrativně. Mě osobně se to zdá až neuvěřitelné, když stát udělá chybu a snaží se tuto chybu přenést na občany. Pokud si samozřejmě někdo nepřijde vyměnit řidičský průkaz do 31.12., tak je na místě, aby od něj stát požadoval odpovědnost, ale pokud si občan tuto povinnost splní, ale díky neschopnosti státu ji nemůže naplnit není přeci zodpovědnost občana, ale naopak právě státu. Navíc samozřejmě chybu může udělat každý a občan jistě i v tuto chvíli očekává od státu pomocnou ruku. Od toho si přeci stát platí, aby mu pomáhal a sloužil. V tomto případě je ale evidentní, že stát nedává žádným způsobem najevo jakoukoliv pomoc, ale naopak se ještě snaží potrestat občana za něco, co zavinil sám stát.


A co si myslíte vy ? Snaží se nám stát pomáhat a sloužit, nebo trestat a vládnout ?


Poslední úprava: 23.12.2010

0 Komentáře

Zde nejsou žádné komentáře. Přidejte komentář jako první!

Přidat komentář
Email nebude zveřejněn

Informujte mě e-mailem při odpovědi na můj komentář
Přečíst Přečíst

Přihlášení

Nemáte účet? Registrujte se

Kdo je online

Přítomni: 5 hostů

Poslední komentář

Zde nejsou žádné komentáře.

Poslední inzerátyYouTube Plus

Fota města

     

Náhodný obrázek

57.jpg
S6300449.JPG

Anketa

Mělo by město koupit panelový dům na sídlišti Hory ( bývalý internát ) ?

Výsledky
Mělo by mít Oloví Městskou policii ?

Výsledky

Statistiky

Jazyky: 7
Uživatelé: 19
Novinky: 40
Odkaz: 2
Návštěvníci: 13641716

Kontakty

RSS

RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML

Reklama

wedos

Aktuální počasíWeather in Praga

The weather now
Clear Clear
Temperature: 11 °C
Sobota, 20 říj
Mostly cloudy Mostly cloudy
Temperature: 4 to 13 °C
Neděle, 21 říj
Partly sunny Partly sunny
Temperature: 0 to 12 °C
Pondělí, 22 říj
Showers Showers
Temperature: 2 to 13 °C

Předpověď počasí

[CNW:Counter]
Nahoře