Pokud chcete přidávat články a využívat dalších možností, zaregistrujte se a přihlašte.Město Oloví

.

Vítejte na neoficiálních stránkách města Oloví.

Tyto stránky nejsou konkurencí stránek městských, ale mají za úkol informovat občany o dění ve městě z pohledu běžného občana a také být zdrojem různé zábavy, odkazů na stránky souvisejících s městem Oloví apod.

Stránky na olovi.com jsou již čtvrtou verzí a snad se ubírají vždy k lepšímu. Moje snaha bude zachovat archivy starších stránek. První verzi, která byla spuštěna již v roce 2000 můžete shlédnout ZDE, druhou verzi, která vznikla v květnu 2008 ZDE. a třetí verzi, která vznikla v listopadu 2008 ZDE.

Čtvrtá verze vám přináší po registraci možnost přidávat články, ankety a další možnosti, a vy tak můžete sami přispívat do dění ve městě a veřejně reagovat na různé situace. Pokud chcete využívat možnosti psaní a přidávání článků, musíte se z důvodu věrohodnosti a akceptovatelnosti jednotlivých článků a příspěvků registrovat a přihlásit.


Současnost a historie města Oloví


Oloví

Město Oloví se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 1940 obyvatel.

Oloví se nachází na půli cesty mezi Sokolovem a Kraslicemi, nad řekou Svatavou. Je obklopeno mohutným, převážně smrkovým porostem. Zdejší lesy a okolí se značenými turistickými stezkami jsou ideální pro turistiku, cykloturistiku nebo houbaření.

První písemná zmínka o obci je z roku 1523. Již v této době se v lokalitě těžilo olovo. V roce 1561 se stalo královským horním městem. V 19. století se zde rozvíjí sklářský průmysl, plochá skla se vyvážela do celého světa. Sklářská tradice v Oloví přetrvává dodnes, kdy modernizované linky produkují protipožární sklo a automobilová zrcátka. V Oloví se nachází kostel Sv. Michala (1902), nyní prohlášený za kulturní památku. Postupně se rekonstruuje podobně jako místní kapličky. Status města byl Oloví udělen 23. ledna 2007.

status: město

Oloví

NUTS 5 (obec): CZ0413 560588
kraj (NUTS 3): Karlovarský (CZ041)
okres (NUTS 4): Sokolov (CZ0413)
obec s rozšířenou působností: Kraslice
pověřená obec: Kraslice
historická země: Čechy
katastrální výměra: 19,04 km2
obyvatel: 1801 (30. 4. 2014)
zeměpisná šířka: 50° 14’ 44’’
zeměpisná délka: 12° 33’ 3’’
nadmořská výška: 528 m
PSČ: 357 07
základní sídelní jednotky: 7
místní části: 4
katastrální území: 4
adresa městského úřadu: Hory 42
35707 Oloví
starosta / starostka: Ing. Lukáš Kričfaluši


Oloví

Ve městě Oloví je evidováno 297 adres a 1 940 obyvatel. Z celkového počtu obyvatel je žen 987 a mužů 953 (pod 15 let je dívek 170 a chlapců 173). Ve městě je 836 domácností.

Jak můžeme vyvodit již z názvu, bylo město spjato s těžbou olova. To se zde těžilo zřejmě již v polovině 14. století, ale snad v roce 1519, jak odvozujeme z letopočtu na pečeti používané Olovím v 18. století, zde založil Štěpán Šlik, vlastnící Jáchymov, městečko.

V roce 1523 mu však zcela jistě udělil zvláštní privilegium. Oloví začalo vést v roce 1524 horní knihu a nejpozději v polovině 16. století mělo vlastní pečeť a znak.

V roce 1558 dostalo Oloví od Ferdinanda I. horní právo a roku 1561 je povýšil týž panovník na královské horní město, což v roce 1581 znovu potvrdil i Rudolf II. Ten udělil městu ještě roku 1594 právo na polepšený znak a pečetění červeným voskem.

Oloví

Na pahorku nad údolím Svatavy tak vyrostlo město, které mělo obdélné náměstí s kostelem uprostřed. Jestliže v polovině 17. století v něm bylo 65 domů, tak o dvě stě let později jich v Oloví stálo 168 a v nich žilo přes tisíc obyvatel.

Když byly ve druhé polovině 19. století zdejší olověné doly opuštěny, vytvářel se v Oloví průmysl. Na počátku devadesátých let zde založila První česká společnost pro sklářský průmysl velkou továrnu na výrobu tabulového skla a zrcadel. Již před první světovou válkou se sklárna zaměřila na vývoz a za předmnichovské republiky v ní pracovalo přes 1200 zaměstnanců.

Větších rozměrů dosáhla v Oloví i výroba perleťových knoflíků, hudebních nástrojů a hraček. Známější byla i výroba paličkovaných i šitých krajek.

Více než sto let již vytváří neodmyslitelné panorama bývalého královského horního města Oloví pseudogotický kostel sv. Michaela Archanděla. Byl postaven na místě jednoho z nejstarších luteránských kostelů v kraji. Nový kostel byl vysvěcen 29. září 1902 knězem arcibiskupem kardinálem Leo von Skrblenkym. Ministerstvo kultury České republiky prohlásilo v roce 2000 areál kostela sv. Michaela Archanděla za kulturní památku. Zub času, ale především nedostatečná údržba se na této památce značně podepsaly. Výsledkem byly závady, které dospěly v některých úsecích až do stadia ohrožení stability celé stavby. Tato záležitost nedala spát nejen církevním orgánům ale i občanům obce, především pak olovským rodákům žijícím v Německu. Po mnoha jednáních mezi zainteresovanými stranami, kdy každá přislíbila finanční pomoc, bylo v srpnu 2004 započato s opravou střechy kostela.

V první etapě bylo opraveno zastřešení věže kostela vč. nového oplechování, nových okapů a svodů. V další fázi se začalo s opravou zastřešení hlavní lodi kostela, střecha byla více než z poloviny opravena a odvodněna. V roce 2005 byla tato část střechy zcela dokončena a dále byla opravena ještě poslední zbývající část střechy – střecha nad oltářem – taktéž vč. okapů a svodů.


Podpořte nás


Podpořte nás

Každá věc dneska něco stojí. I provoz těchto stránek není zadarmo a platba za doménu a webový prostor stojí ročně cca 1500 Kč.

Pokud se Vám tyto stránky líbí a není vám lhostejný jejich osud, přispějte prosím na základní provoz těchto stránek.

Případně příspěvky posílejte bankovním převodem na číslo účtu 159430782/0300.

Vaše příspěvky budou výhradně použity na provoz těchto stránek, příspěvěk může být jakékoliv výše...i 5 Kč může být v souhrnu hodně.

Děkujeme za podporu.


Přihlášení

Nemáte účet? Registrujte se

Kdo je online

Přítomni: 19 hostů

Poslední komentář

Zde nejsou žádné komentáře.

Poslední inzeráty

YouTube Plus

Fota města

     

Náhodný obrázek

74.jpg
100_9870.JPG

Anketa

Mělo by město koupit panelový dům na sídlišti Hory ( bývalý internát ) ?

Výsledky
Mělo by mít Oloví Městskou policii ?

Výsledky

Statistiky

Jazyky: 7
Uživatelé: 19
Novinky: 40
Odkaz: 2
Návštěvníci: 12921895

Kontakty

RSS

RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML

Reklama

wedos

Aktuální počasíWeather in Praga

The weather now
Flurries Flurries
Temperature: -1 °C
Pondělí, 22 led
Snow Snow
Temperature: -1 to 0 °C
Úterý, 23 led
Rain and snow Rain and snow
Temperature: 1 to 5 °C
Středa, 24 led
Intermittent clouds Intermittent clouds
Temperature: 2 to 8 °C

Předpověď počasí

[CNW:Counter]
Nahoře